Kortez to polski muzyk tworzący muzykę hiphopową. Urodził się w 1989 i pochodzi z uzdolnionej artystycznie rodziny. W wywiadzie udzielonym Radiu ZET zdradził, że jego mama zajmowała się malarstwem, a tata umiał grać na gitarze. Kortez wyznał, że początkowo nie chciał iść w ślady rodziców. Nie odnieśli oni bowiem sukcesu w swoich dziedzinach. Oboje nie byli „zawodowymi artystami”, tzn. nie było to ich główne źródło utrzymania mimo usilnych prób.

Skąd pochodzi Kortez?

Muzyk wychował się w miasteczku Iwonicz przy Krośnie Zdroju. Tam chodził do szkoły i już szukał sposobów na wyrażenie siebie. Malował graffiti z kolegami, słuchał różnych rodzajów muzyki w tym muzyki klasycznej. Fascynował się książkami do muzyki, aż rodzice postanowili zapisać go do szkoły muzycznej. Można powiedzieć, że to od tego momentu zaczyna się przygoda Korteza jako profesjonalnego muzyka.

Wyboista droga do kariery

Kortez nim zdobył popularność, parał się wieloma rzeczami – pracował po 13 godzin na budowie, pracował w biedronce, był ochroniarzem. Okres ten uznaje za bardzo produktywny i nazywa go szkołą życia. Dziś cieszy się niezależnością i zdolnościami manualnymi, które mu pozostały po trudnych momentach. Sam Kortez nie stroni od alkoholu, ale pozytywnie wspomina ojca, który nigdy przy nim nie pił. Trafił do programu „Must be the music” dzięki siostrze, która dosłownie go tam zawiozła. Na przesłuchaniu zaśpiewał piosenkę po angielsku „Joe” dedykowaną swojemu synowi. Nie przeszedł dalej, ale został dostrzeżony przez producentów. I tak zaczęła się jego kariera.