Joanna Kołaczkowska (Matysik) jest jedną z najbardziej lubianych w Polsce aktorek kabaretowych, twórczyń autorskich tekstów do kabaretów oraz prezenterek radiowych. Urodziła się w Polkowicach w 1966 roku i od najmłodszych lat interesowała się światem sztuki.

Joanna Kołaczkowska – kabarety i filmografia

Uznanie polskiej publiczności zyskała przede wszystkim dzięki roli Dorin Owens w kultowym już kabarecie „Spadkobiercy”. Zanim Joanna Kołaczkowska jednak stała się jedną z jego głównych postaci, ukończyła technikum ogrodnicze, studium nauczycielskie i pedagogikę w Zielonej Górze. Punktem zwrotnym zarówno jej wykształcenia, jak i kariery był czas studiów, podczas których namówiono ją do castingu kabaretowego. Wygrała eliminacje i wystąpiła w „Drugim garniturze”, jej debiutanckiej roli scenicznej.

Filmografia:

  • „Robin Hood – czwarta strzała”
  • „Dr Jekyll i Mr Hyde według wytwórni A’Yoy”
  • „Nakręceni”
  • „Misja”
  • „Zamknięci w celuloidzie”
  • „Baśń o ludziach stąd”

W teatrze: „Dzień świra” 2017, „Kobieta z widokiem na taras” 2010, „Dżdżownice wychodzą na asfalt” 2009 czy „Smuteczek, czyli ostatni naiwni” z 2011.

Wielowymiarowa postać Kołaczkowskiej to również podkładanie głosów do filmów, występy w teledyskach, liczne pokazy sztuk kabaretowych na deskach scenicznych w całej Polsce, ale i reżyseria. To jej dziełem reżyserskim są m.in. „Hela ma gorzej”, „Ciocia Miriam”, „Samotność w parku”, „Niesamowita praca umysłu” czy „Karolek i Bożenka”.

Kołaczkowską można na bieżąco śledzić na Instagramie, gdzie obserwuje je ponad 73 tysiące followersów.