Czkawka jest jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości, które mogą się w dodatku pojawić w zupełnie nieodpowiedniej chwili. W pracy, na ważnym zebraniu, podczas spotkania z przyjaciółmi, w domu i poza nim. Co zrobić, żeby szybko o niej zapomnieć? Podpowiadamy!

Dobre sposoby na to, jak pozbyć się czkawki

  • Pierwsza i zarazem najstarsza metoda do czasowe wstrzymanie oddechu. Nie zawsze działa, ale większość osób potwierdza, że koniecznie trzeba tego spróbować.
  • Druga opcja to wypicie szklanki wody – powoli, ale tak żeby w tym czasie możliwie nie wdychać powietrza.
  • Dalej, nieco bardziej drastycznie: możemy spróbować sprowokować kaszel, który skutecznie czkawkę stłumi. Niektórzy posuwają się nawet do wywoływania wymiotów, czego jednak się nie zaleca! To nie tylko niezdrowe, ale i sprawiające, że wpadamy z deszczu pod przysłowiową rynnę.

Oczywiście, przedłużająca się czkawka może świadczyć o różnych problemach układu pokarmowego, więc jeśli zdarza nam się ona wyjątkowo często, to zamiast testować niedziałające w tym przypadku patenty na to, jak pozbyć się czkawki, lepiej wybrać się do specjalisty. Badania pozwolą określić, co nam dolega, a lekarz przepisze konkretne leki, które zniwelują pokarmowy problem i tym samym wynikająca z niego czkawkę.