Dieta bogatoresztkowa nazywana jest też dietą wysokobłonnikową, co od razu zdradza, z czym mamy do czynienia. Podstawę programu stanowią owoce i warzywa, w tym strączkowe, oraz zboża, czyli produkty bogate w błonnik. Jest to dieta lecznicza dla cukrzyków, osób z miażdżycą i kamicą żółciową, a także dla cierpiących na zaparcia i hemoroidy. Ale mogą ją stosować wszyscy, w szczególności osoby z nadwagą, które na tej diecie nie tylko chudną, ale i utrzymują nową wagę. Jak to działa?

Skuteczność tej diety opiera się na dobroczynnym działaniu włókna pokarmowego. Wyróżnia się dwa jego rodzaje, błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, przy czym w większości produktów obydwa występują jednocześnie. Ten nierozpuszczalny działa jak szczotka i dba o regularność, ale dla smukłej sylwetki większe znaczenie ma błonnik rozpuszczalny.

Dieta bogatoresztkowa to sposób na piękną figurę

Fenomen tej diety polega na tym, że jesz do syta, a jednak chudniesz! Wszystko za sprawą błonnika rozpuszczalnego, który w przewodzie pokarmowym pęcznieje i tworzy galaretowatą klejącą się substancję, przez co spowalnia trawienie i sprawia, że pożywienie dłużej zalega w żołądku. Nie pozostaje to bez wpływu na tempo uwalniania glukozy do krwi. Cukier płynie stałym równym strumieniem, co sprowadza błogi spokój i utrzymujące się uczucie sytości. W rezultacie jemy mniej i wolniutko, ale stale chudniemy.

Zauważono też, że istnieje związek pomiędzy kondycją flory bakteryjnej a odkładaniem się tkanki tłuszczowej na brzuchu. Okazuje się, że zdrowa i różnorodna mikroflora jelitowa chroni przed otyłością brzuszną, czyli dobrze wszystkim znaną oponką. Jak to się ma do błonnika rozpuszczalnego? Otóż błonnik rozpuszczalny żywi dobroczynne bakterie i stymuluje ich rozwój. Chcesz schudnąć i mieć brzuch tak płaski, jak przysłowiowa deska? Dieta bogatoresztkowa jest dla Ciebie!