Araukaria chilijska to wspaniałe iglaste drzewo. Wspaniałe, bo niezwykle wytrzymałe na upływ czasu. Najstarsze okazy w Andach liczą sobie po tysiąc lat. Do cechy „wspaniałe” można też zaliczyć jego urodę. Jego kształt równomiernego stożka i równo na jednym poziomie rozmieszczone okółki gałęzi tworzące rozetę, sprawiają, że jest stylowy i elegancki. Drzewa są ozdobą parków i ogrodów w krajach o łagodnym morskim klimacie i w takich warunkach klimatycznych osiągają wysokość do 12 m.

Araukaria chilijska nazywana jest drzewnym dinozaurem, gdyż ustalono, że na ziemi bytuje od 200 mln lat. Drzewo ma też przydomki angielskie monkey tail i monkey puzzle. Pierwszy -małpie ogony- tłumaczony jest podobieństwem do małpich ogonów zwisających, wydłużonych gałęzi, starszych okazów. Drugi -małpie puzzle- oznacza, że nawet dla małpy wspinanie się po nim, byłoby kłopotliwe, czy wręcz niemożliwe.

W Polsce drzewo może przemarzać. Mimo iż, pochodzi z rejonu o surowych warunkach atmosferycznych, to mroźne wiatry w naszej strefie klimatycznej mogą go niszczyć. Nie dotyczy to zachodniego obszaru naszego kraju i Pomorza, gdzie spotyka się je w ogrodach botanicznych.

Doniczkowa Araukaria chilijska bywa też wykorzystywana do zdobienia mieszkania i podczas świąt jako drzewko bożonarodzeniowe. Po pewnym czasie, gdy osiągnie odpowiedni wzrost, zawsze można przenieść ją do ogrodu. W każdym miejscu będzie wszystkich zachwycać swoim wyglądem.Zobacz więcej na temat araukaria chilijska na portalu dom-i-wnetrze.pl.