Nieprzyjemny świąd w okolicy odbytu i ciągłe drapanie się w tym rejonie to pierwszy sygnał wskazujący na to, że możemy być nosicielami owsików: uciążliwych pasożytów, które rozmnażają się w organizmie jak szalone. Jak wygląda owsik? Co zrobić, żeby się pozbyć tych pasożytów?
Jak wygląda owsik?
Rozpoznanie owsików jest wyjątkowo proste: wystarczy przed spuszczeniem wody w ubikacji zerknąć na kał znajdujący się w środku i upewnić się, czy nie wystają z niego białe, cienkie niteczki. Te „robaczki” to właśnie owsiki – charakterystycznie, niedługie bo ok kilkumilimetrowe to owsiki. Im dłużej przebywają w jelicie grubym tym szybciej się mnożą i rosną! Duże mogą osiągać nawet 1 centymetr.
Wyobraź sobie, że we wrażliwym jelicie grubym masz kilka tysięcy takich prawie centymetrowych robali, a do tego ich dzieci… brr!
Objawy towarzyszące owsikom to swędzenie, spadek koncentracji, gwałtowne chudnięcie, podkrążone oczy, blada skóra, zaburzenia snu. Potem dochodzą do tego liczne zapalenia: jelita grubego, wyrostka robaczkowego, skóry, ale i w przypadku dziewczynek groźne w skutkach zapalenie żeńskich narządów płciowych. Im dłużej owsiki pozostają w ciele nieleczone – tym gorzej.
Jak się ich pozbyć? Wystarczą przepisane przez lekarza leki – cały proces trwa stosunkowo krótko, dlatego jeśli tylko w kale zauważymy białe „niteczki” do specjalisty trzeba się udać od razu. Najpierw zleci on badanie, dla sprawdzenia skali owsikowej inwazji, a następnie przepisze leki, zaleci odpowiednie zabiegi higieniczne i będzie można o tym pasożycie zapomnieć.