Główne przyczyny zachorowań na endometriozę nadal są dla lekarzy tajemnicą, podobnie jak problemem bywa szybkie jej zdiagnozowanie, natomiast jedyną dobrą informacją jest tu fakt, że samo leczenie jest już lepiej określone i poprzez stosowanie pewnych konkretnych działań, można efektywnie zmniejszyć bolesne objawy tej choroby. Ważne: nie ma leczenia, które w 100% zlikwiduje tę chorobę, ale jest takie, które usunie i zmniejszy większość jej objawów i następstw. Od czego zacząć?

Na plan: endometrioza leczenie i dieta

Istnieją dwa główne sposoby leczenia endometriozy: metoda farmakologiczna i operacyjna.

  • Farmakologia: tu kluczem jest terapia hormonalna, która najpierw zmniejsza objawy i ból wywoływany chorobą, a następnie hamuje jej rozwój. Terapia ta wycisza aktywność jajników i tym samym sprzyja pomniejszanie wewnętrznych ognisk zapalnych.
  • Operacja: dotyczy wyłącznie posiadanych w ciele torbieli, które są ogniskami choroby oraz wycięcia miejsca już objętego procesem patologicznym. Konieczne może być usunięcie całego jajnika, ale i macicy wraz z jej przydatkami.

Osobno w całym procesie bardzo ważna jest także odpowiednia dieta, dzięki której endometrioza objawy, mogą być wydatnie zmniejszone. W diecie unikać należy wszystkiego, co przetworzone, a im bardziej przetworzone – tym gorzej dla stanu organizmu, dlatego produkty typu fast foody, wody smakowe, cola itd. powinny być z menu całkowicie wykluczone. Warto tu sięgać po produkty z dużą zawartością Omega 3, antocyjanów oraz bioflawonoidów.